Különbség a kamarák és a szakszervezetek közt

2020.11.01

Az utóbbi időben különösen sok zavart okoz a kamarák és a szakszervezetek közötti különbségek értelmezése. A kamarai tagság kötelező, a szakszervezeti önkéntes. A különbség oka, hogy a kamarák a szakmai feltételek teljesülésért felelnének, beleértve a szükséges képzéseket, ami nélkül az adott szakma nem gyakorolható.

Kamarai tv 2. §.  „A szakmai kamara a) az egészségügyi hivatás gyakorlásával és az egészségügyi tevékenységgel összefüggő kérdésekben képviseli és védi tagjainak érdekeit és jogait;

A szakszervezetek pedig a munkavállalók foglalkoztatásának anyagi, szociális vonatkozásaiért, „Munka törvénykönyve a) szakszervezet a munkavállalók minden olyan szervezete, amelynek elsődleges célja a munkavállalók munkaviszonnyal kapcsolatos érdekeinek előmozdítása és megvédése.

A kamaráknak nincs sztrájkjoga és a munkahelyi érdekvédelemben semmilyen szerepe. A kamarai tagság nem helyettesíti a szakszervezeti érdekvédelmet bérezési és szociális ügyekben, a munkavállalói jogokkal kapcsolatos ügyekben csak a szakszervezetek képviselhetik a munkavállalót. A szakszervezeti tagság nem váltja ki és nem helyettesíti a kamarait, és nem is szüntetheti meg azt. Európában a munkáltatók a szakszervezetekkel tárgyalnak a munkavállalókat érintő ügyekben, a kamarák nem részei ezeknek a tárgyalásoknak. Egyedi munkavállalói ügyekben a szakszervezet képviselheti a tagjait, de csak a tagjait, akik nem azok, azokat nem. A szakszervezeti vezetőket munkajogi védelem illeti meg, a kamarai vezetőket nem, hiszen nem is kerülnek a konkrét munkahelyeken a munkavállalók miatt konfliktusos helyzetbe. Lehet valaki egyszerre szakszervezeti és kamarai vezető is, ezek nem zárják ki egymást. A kamarák és a szakszervezetek működését külön törvények szabályozzák. A szakszervezetekét a Munka Törvénykönyve, a kamarákét a kamarai törvények. Mindezek alapján, aki szeretné, hogy bérét, keresetét, munkavállalói helyzetét érintő ügyekben képviselje, akkor lépjen be a szakszervezetbe, amelyek akkor tudnak országos ügyekben i is eredményesek lenni, ha sok szakszervezeti tag áll mögöttük.


« Ugrás az összes hírhez